Edvard Beneš,
csehszlovák elnök korabeli üzenete 1947 májusából
Tisztelt polgártársak, nemrég írtam alá a mi Csehszlovák Köztársaságunk számára történelmileg jelentős dokumentumokat, a Csehszlovák Köztársaság elnökének dekrétumait.
Ezek a dokumentumok reményt adnak nekünk arra, hogy az 1938 - 1939-es évek tragikus eseményei sosem fognak megismétlődni. Nemzetünk szerencsétlen tapasztalatainak tudatában, elsősorban a 2. világháborúból, üzenetet hagyok, amelyben figyelmeztetek a határ-menti vidékeinket újra benépesítő szudétanémetekre, akik jogosan, az én dekrétumaim alapján köztársaságunkból ki lettek utasítva.
Előfordulhat, hogy a második világháború győztes hatalmainak határozatain alapuló dekrétumaimat a revansisták az idő múlásával érvénytelennek nyilvánítják.
Előfordulhat, úgy mint a múltban, hogy találtatnak majd "cseh hazafiak", akik a szudétanémetektől kitelepítésükért bocsánatot kérnek és hajlanak majd visszatérésük kérdéseinek újratárgyalására.
Ne hagyjátok magatokat becsapni és visszatérésüket akadályozzátok meg.
A hitleristák elmúlnak, azonban Németország igyekezete Európa irányítására megmarad.
Találtatnak majd hazaárulók, akik újfent Szlovákia Csehországtól való elszakadásán ügyködnek majd.
Mindez első elnökünk, Tomáše Garrigue Masaryk és társalapítója, Milan Rastislav Štefánik hagyatékának megtaposása lenne.
Mindez mindkét nemzetünk megszűnéséhez vezetne.
Ne felejtsétek, hogy dekrétumaim a hazaárulók megbüntetését is érintette, hogy érvényességük örök, és büntessétek meg az összes bármely hazaárulót, legyen az bárki és bármely időben.
A Ti Edvard Benešetek.
Informácie, zaujímavosti nielen o Náne,nezabudni len nevedomých sa dá manipulovať.Információk, érdekességek nem csak Nánáról,ne feledd csak a tudatlant lehet manipulálni !!!
29. 10. 2009
1918 október 28-ra emlékezve .
24. 10. 2009
Pátra sa po peniazoch pre obce
Hľadá sa riešenie problémov obcí, zvažujú sa vyššie dane i selektívna pomoc
Premiér Robert Fico minulý týždeň zopakoval, že vo verejných financiách nechce ísť cestou zvyšovania daní. No ministerstvo financií možno nebude mať na výber a bude musieť peniaze vytiahnuť od daňovníkov. Nie priamo zvyšovaním sadzby rovnej dane, ale napríklad znižovaním sumy, ktorá je od zdaňovania oslobodená. Dôvod je jednoduchý. Výnos dane z príjmov fyzických osôb sa pre krízu prepadol. A tým sa prepadáva aj hospodárenie miest a obcí, ktoré z tejto dane žijú. Lenže samosprávy – na rozdiel od štátu – nemôžu ísť do deficitu. Keďže zvyšovanie daní by sa mohlo pred voľbami vládnej garnitúre vypomstiť, na stole sú aj iné riešenia. Napríklad selektívne pomáhať tým obciam, ktoré to najviac potrebujú. Čo však hrozí rizikom preferovania starostov so správnou straníckou legitimáciou.
Smutné vyhliadky
Podľa septembrovej prognózy ministerstva financií by mali obce a mestá dostať tento rok od štátu v hotovostnom vyjadrení 1,2 miliardy eur. Teda asi o 75 miliónov eur menej ako v roku 2008. Čo bol vďaka rýchlemu rastu ekonomiky pre samosprávy rekordný rok. Ešte koncom vlaňajška si na ministerstve mysleli, že obce budú bohatnúť aj v roku 2009. Podľa decembrového rozpočtu verejnej správy mali dostať od štátu 1,4 miliardy eur. Problém obcí je, že tomu pri zostavovaní vlastných rozpočtov uverili.
„Obce v rozpočtoch zatiaľ nezohľadnili dosahy krízy,“ poznamenal na nedávnej TREND konferencii o komunálnom manažmente štátny tajomník ministerstva financií František Palko. Upozornil, že v investíciách pokračovali, aj keď už kríza naplno prepukla. Podiel kapitálových výdavkov obcí na ich celkových výdavkoch dosahoval napriek vyjadreniam o šetrení v prvých šiestich mesiacoch bezmála tretinu.
Dnes je jasné, že samosprávy využívajú legislatívnu krízovú výnimku, ktorá im dočasne umožňuje míňať peniaze z predaja nehnuteľností, na bežnú správu. „Obce sa financujú najmä z rezerv,“ tvrdí výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány. K 31. decembru podľa neho dosahovali finančné rezervy samospráv 300 miliónov eur. O pol roka neskôr to už bolo iba sto miliónov.
To je ďalší dôvod, prečo bude nasledujúci rok pre samosprávy po rokoch hojnosti mimoriadne náročný. Podľa prognózy z minulého mesiaca by mali v budúcom roku dostať od štátu 1,1 miliardy eur. V porovnaní s realitou roku 2008 je to pokles o skoro 13,5 percenta. Tovary a služby môžu mestá a obce nakupovať vďaka kríze lacnejšie. Skutočné využívanie elektronických aukcií a tlak na efektivitu riadenia môže vyriešiť časť problémov. No na výšku niektorých výdavkov, ktorých predpoklady sa určovali pred vypuknutím krízy, má samospráva obmedzený vplyv. Príkladom sú mzdy, pri ktorých sa obce musia riadiť tabuľkami a kolektívnymi zmluvami nastavenými na dobré časy.
Čo takto zvýšiť dane
ZMOS opakovane upozorňuje, že výpadok v ich príjmoch nespôsobila len kríza, ale zmeny v daniach, ktorými vláda na krízu reagovala. Na jar parlament odsúhlasil zvýšenie nezdaniteľnej sumy na vyše štyritisíc eur ročne. To pre obce znamená zníženie príjmov o vyše 150 miliónov eur. ZMOS by preto privítalo, keby sa odpočítateľná položka vrátila na úroveň predchádzajúceho roka, teda na 3269,5 eura. Jeho predstavitelia si však uvedomujú, že to je len ťažko schodná cesta. Ministerstvo sa napriek tomu podobnými variantmi zaoberá. Opäť sa uvažuje o zrušení alebo znížení štyristoeurovej odpočítateľnej položky, ktorou štát motivuje ľudí na sporenie v treťom dôchodkovom pilieri. Do úvahy prichádza aj obmedzenie daňových odpočtov na manžela alebo manželku. Čo by bolo netypické predvolebné opatrenie.
Zatiaľ stroskotali aj úvahy o tom, aby sa celý výnos dane z príjmov fyzických osôb rozdeľoval medzi obce a vyššie územné celky. V súčasnosti si 6,2 percenta vybratej sumy necháva štát. Obce dostávajú 70,3 a VÚC 23,5 percenta. Prerozdelenie štátneho podielu by obciam mohlo priniesť navyše asi 75 miliónov eur. „Žiadny okruh verejných financií nemôže ísť na úkor iných,“ odbil zámer F. Palko.
Hotovosť pre vyvolených?
Ak by aj poslanci upravili daňový systém v prospech obcí, v ich rozpočtoch by sa to prejavovalo postupne v priebehu roka. Lenže obciam hrozí vážny hotovostný problém. Silný úder očakávajú v marci, keď budú musieť podľa prognózy vrátiť štátu v rámci účtovného vyrovnania okolo 25 miliónov eur. Najmä pre menšie dediny, kde transfer zo štátu tvorí drvivú väčšinu príjmu, môže vyúčtovanie spôsobiť problémy v platení záväzkov.
Úvahy ministerstva tak smerujú okrem mimoriadnych plošných platieb aj k zámeru selektívne pomáhať obciam s najväčšími problémami. No zástupcovia samospráv to vehementne odmietajú. „Selektívnosť odmietame. Nedá sa určiť, kto sa dostal do problémov vlastnou vinou a kto pre krízu,“ upozorňuje ZMOS. Niektorí primátori a starostovia to pomenovávajú otvorenejšie. „Zaváňa to klientelizmom. Bude sa pomáhať mestám podľa politického kľúča,“ oponoval napríklad martinský starosta Andrej Hrnčiar.
Zdroj :Trend 23.10.2009 / Pavol Kubík
10. 10. 2009
Megyei választások –november 2009.
Franklin Delano Roosevelt, - aki 1933-tól 1945-ig volt az Egyesült Államok 32. elnöke -, úgy vélte, hogy „a politikában semmi sem történik véletlenül. Ha valami megtörténik, biztosak lehetünk abban, hogy az így lett eltervezve.”
Koalícióban indul Nyitra megyében a novemberi megyei választásokon a Smer-SD, a SDKÚ-DS, az ĽS-HZDS és a KDH. Közös jelöltlistájukon 46 név szerepel majd: a Smernek 18, az SDKÚ-DS-nek 11, az ĽS-HZDS-nek 9, a KDH-nak pedig nyolc politikusa került fel.
Addig a magyar pártok meg osztódnak szét.Véleményem szerint a magyar pártok líderei fontosabbnak tartják “ki tudja milyen érdekeket” mert hogy nem a magyar kisebbséget képviselik az biztos(tisztelet a kivételnek),különben mindent megtettek volna annak érdekében hogy nem váltak volna szét.Lehet hogy nem értek hozzá,de valamikor azt tanultuk hogy “EGYSÉGBEN AZ ERŐ” (lásd a szlovák pártokat) Viszont őrömmel olvasom hogy Kovan Bandi mint a SaS párt jelöltje indul a megyei választásokon,hát sok sikert kívánok.
9. 10. 2009
Opäť volíme ,tentoraz poslancov a predsedu VÚC.
14. novembra 2009 sa uskutočnia voľby, v ktorých budeme voliť predsedov samosprávnych krajov a poslancov zastupiteľstiev samosprávnych krajov.
O post predsedu kraja či poslanca krajského zastupiteľstva sa môžu okrem nominantov politických strán uchádzať aj nezávislí záujemcovia. Ak chcú kandidovať na poslancov, potrebujú petíciu najmenej so 400 podpismi voličov príslušného volebného obvodu. Nezávislý kandidát na župana potrebuje najmenej 1000 podpisov od voličov príslušného samosprávneho kraja. Kandidátne listiny treba doručiť príslušnému zapisovateľovi volebnej komisie samosprávneho kraja najskôr do 40 dní pred voľbami. Predvolebná kampaň sa začína 17 dní a končí 48 hodín pred začiatkom volieb. Predsedom samosprávneho kraja (županom) sa stane ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Pokiaľ sa to ani jednému z uchádzačov nepodarí, občania budú o predsedovi samosprávneho kraja rozhodovať v druhom kole. Županom sa stane ten záujemca, ktorého vo voľbách podporí najviac občanov. Za poslancov krajského zastupiteľstva budú zvolení tí kandidáti, ktorým dá svoj hlas najviac voličov v príslušnom volebnom obvode. Keďže o predsedovi samosprávneho kraja sa v minulosti rozhodlo väčšinou v druhom kole, tohtoročné krajské voľby zrejme nebudú výnimkou. Termín vyhlási predseda Národnej rady po vyhlásení výsledkov prvého kola; druhé kolo sa však musí konať najneskôr do 14 dní. V každom kraji má zastupiteľstvo iný počet poslancov. Mená všetkých kandidátov vo volebnom obvode sú zoradené abecedne bez ohľadu na ich politickú príslušnosť. Volič zakrúžkuje najviac toľko mien, koľko poslancov má byť za daný volebný obvod zvolených. Predseda samosprávneho kraja je volený podobne ako prezident SR v dvojkolových voľbách. Ak v prvom kole nezíska ani jeden kandidát väčšinu hlasov, do druhého postupujú dvaja najúspešnejší. Voliť vo voľbách do regionálnej samosprávy je dôležité, lebo:
- krajské samosprávy narábajú s veľkými finančnými prostriedkami a majetkom V roku 2008 krajské samosprávy narábali s rozpočtami v celkovej výške 31,349 mld. Sk (1,041 mld. EUR). Samosprávne kraje tiež v rámci decentralizácie dostali do vlastníctva rozsiahly hnuteľný aj nehnuteľný majetok. Dosť peňazí a majetku na to, aby vyvolali pokušenie obohatiť sa na úkor nás všetkých.
- krajské samosprávy sú zriaďovateľmi množstva inštitúcií, ktoré priamo ovplyvňujú náš život Krajské samosprávy majú desiatky svojich organizácií rôznej právnej formy. Pod správu samosprávnych krajov patria stredné školy, múzeá, knižnice a divadlá, domovy dôchodcov, menšie nemocnice (bývalé okresné nemocnice) a podobne. Každý z nás je počas života klientom jednej alebo viacerých z nich. Samosprávne kraje môžu zakladať obchodné spoločnosti, prostredníctvom ktorých zabezpečujú rôzne služby (napr. zimnú údržbu ciest). Aj od našej voľby závisí, aké služby v týchto zariadeniach dostaneme alebo či v zime prejdeme autom bez problémov cez horský priechod.
- krajské samosprávy majú rozsiahle kompetencie Okrem činnosti v spomínaných zariadeniach župy vykonávajú aj ďalšie dôležité právomoci, ktoré priamo ovplyvňujú náš život. Sú správcami ciest, vydávajú licencie na autobusovú dopravu a určujú jej cenník, vydávajú povolenia na činnosť neštátnych zdravotníckych zariadení vrátane hospicov a vykonávajú množstvo iných kompetencií. Župní politici dokážu efektívne zraziť na kolená akékoľvek zariadenie (vrátane cirkevného) tým, že mu zastavia dotáciu alebo nepredĺžia licenciu.
- krajské samosprávy sa stávajú významnými v oblasti regionálneho rozvoja a v oblasti čerpania prostriedkov zo Štrukturálnych fondov Európskej únie Samosprávne kraje majú významné právomoci v oblasti regionálneho rozvoja – najmä v koordinácii a plánovaní. O krajské strategické dokumenty sa musia opierať žiadosti o podporu zo Štrukturálnych fondov Európskej únie. Dôležitú úlohu zohrávajú pri nastavovaní pravidiel podpory a v budúcnosti sa predpokladá aj ich a aktívne pôsobenie v procese ich implementácie. Zástupcovia samosprávnych krajov nás reprezentujú aj v Bruseli – vo Výbore regiónov, ktorý jej jedným z dvoch oficiálnych poradných orgánov najdôležitejších inštitúcií EÚ. Navyše, od mája 2005 funguje v Bruseli takzvaný Dom slovenských regiónov, spoločné zastúpenie ôsmich samosprávnych krajov Slovenska v Bruseli.
7. 10. 2009
O zdravotnej dokumentácii ,čo by sme mali vedieť?
Reforma zdravotníctva prináša zmenu aj v narábaní
so zdravotnou dokumentáciou. Hoci prvoradou aj
naďalej zostáva ochrana osobných údajov a lekárskeho
tajomstva, ktoré zdravotná dokumentácia obsahuje,
pre pacienta a jemu blízke osoby sa prístup k informáciám
zlepší.
Zákon aj doteraz zabezpečoval ochranu údajov, ktoré
zdravotná dokumentácia obsahuje. Príliš prísna ochrana
však spôsobovala v praxi mnohé problémy. Pacient
napríklad nemal právo splnomocniť svojho advokáta
na nahliadanie do zdravotnej dokumentácie a nemal ani
právo si dokumenty odkopírovať. Pozostalí pacientov,
ktorí chceli zistiť okolnosti úmrtia svojho blízkeho,
mali k dokumentácii problematický prístup. Stávalo sa,
že k dokumentácii sa nedostali ani policajní vyšetrovatelia
v prípade podozrení z trestného činu.
Podrobnejšie čítajte >>>> TU !
A Nánai alpolgármester írása a Nánai lap 24.számában-vélemény.
Gálik Lajos úr azt írja a Nánai lap októberi számában "A választási programból a fő feladat megvalósult Nánán" című cikkében ,hogy a Hviezdoslav utcában az út javítása befejeződött a kolaudációra szeptember végen kerül sor stb. -idézet a cikből.
Hogy félre ne értség tisztázni kell a következő tényeket :
- minden tisztelet az önkormányzatnak hogy ezt az utcát rendbe rakták
- továbbá olvasva a 32/22072009 határozatot egértélműjen meg lehet állapítani hogy az önkormányzat komolyan foglalkozik a csatornázással,és még valami ,nem félt felfenni kölcsönt a falu érdekében (csak kár hogy nem tették hamarabb)mert azt is kell tudni hogy féltek a kölcsön felvételétől.
- de kritikusan meg kell mondanom hogy Gálik Lajos vagy nem ismeri a Választási programot a 2006-2010 évre (el lehet olvasni itt ,és ősze hasonlítja a tisztelt nánai polgár a Gál L. cikket a választási programmal..Vagy csak írt valamit (ami viszont dicséretes, de azért könyörgöm legyünk objektívak ,korrektek,ne vezessük félre a lakosságot.Mert ahogy azt az olvasó látni fogja a választási programban egy szó nincs a Hviezdoslav utcáról.Erről ennyit.Lehet hogy volt módosítva a választási program ,amit nem hiszek de ma már minden lehetséges.Ebben az esetben akkor viszont elnézést kérek.Befejezésül bátorkodom megjegyezni hogy az MKP választási programja a 2006-2010 évre és a Falu fejlődésének gazdasági és szociális programja (PHSR)
-AZ NEM UGYANAZ !!!!