Vítam Vás na stránkach blogu Nánanské reality,üdvözlöm önöket a Nánai tények blog oldalán

26. 2. 2009

Doklady - čo vyhodiť a čo radšej odložiť.

Ako dlho si však potrebné dokumenty – faktúry, bločky, doklady – uchovávať? Ktoré radšej odložiť a ktoré môžete pokojne odhodiť do smetného koša? Zákon, ktorý by občanom ukladal povinnosť odkladať si rôzne faktúry, doklady o zaplatení tovaru či doklady súvisiace so zamestnaním, neexistuje.

Napríklad rôzne doklady o platbách, účty za plyn, elektrinu, vodu, nájomné či faktúry od telefónnych operátorov by si však ľudia mali odkladať vo vlastnom záujme. Ak by im totiž prišla upomienka od dodávateľskej organizácie, že za poskytnuté služby nezaplatili, rýchlo môžu dokázať, že tomu tak nie je.

Riadiť sa treba najmä Občianskym zákonníkom. Ten určuje trojročnú premlčaciu lehotu, teda čas ustanovený na vykonanie práva, ktorý uplynul bez toho, aby sa toto právo vykonalo.

Ak sa vám však nechce skladovať množstvo dokladov a faktúr, v niektorých prípadoch sa ich môžete zbaviť aj skôr.

Voda, elektrina, nájomné

Pri účtoch za plyn, vodu, elektrinu či nájomné platí, že by si ich spotrebiteľ mal odložiť minimálne do zúčtovania úhrad za predchádzajúce účtovacie obdobie, teda rok, keď sa klasifikujú všetky preplatky a nedoplatky a určuje sa záverečný stav, ktorý má byť východiskom na ďalšie obdobie.

Po riadnom zúčtovaní platieb a zaplatení nedoplatkov či vyplatení preplatkov by sa už do minulosti nikto vracať nemal. Aj tak sa však odporúča nevyhadzovať zaplatené doklady ešte minimálne šesť mesiacov po ročnom zúčtovaní, v prípade plynu aj dlhšie.

Podľa jednotlivých spoločností vznikajú nedoplatky najčastejšie nedopatrením, napríklad vtedy, ak platbu realizuje zákazník prevodom, vyplní nesprávne sumu alebo neuvedie správny variabilný symbol.

V takýchto prípadoch majú pracovníci jednotlivých spoločností overené postupy, podľa ktorých sa snažia platbu identifikovať. Je to zdĺhavejší postup a nie vždy úspešný, ale väčšina „zatúlaných“ platieb sa zvyčajne nájde. Problémy najčastejšie nastávajú pri nových klientoch a tých, ktorí zmenili svoje osobné údaje či miesto bydliska a spoločnosti to neohlásili.

Ako najjednoduchší spôsob platby odporúčajú spoločnosti inkasný príkaz. Ten jednorazovo zadá svojej banke a spoločnosť si v čase zúčtovania platby sama stiahne z účtu príslušnú sumu. Výhoda inkasa sa teda zakladá na tom, že zákazník nemusí sledovať svoju poštovú schránku alebo strácať čas v rade na pošte.

Účty za telefón

Telefónne spoločnosti rozlišujú, či ide o bežného klienta alebo podnikateľa. V prípade firemných zákazníkov, pre ktorých je doklad o úhrade zároveň účtovným a daňovým dokladom, je potrebné ho uchovávať po dobu, ktorú určuje zákon o účtovníctve. Títo klienti by si mali podľa zákona uchovávať účtovné doklady aspoň počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.

Bežnému občanovi stačí, ak si doklad o úhrade uchováva do času premlčania pohľadávky, to znamená tri roky. V prípade mobilných operátorov to však môže byť aj kratšie, stačí pár mesiacov.

Minimálne však aspoň jeden mesiac, teda dovtedy, kým dostanete faktúru za nasledujúce fakturačné obdobie. Na nej si totiž možno skontrolovať sumu prijatých úhrad. V prípade, že sumy na faktúre nesedia, prípadne úhrada na faktúre nie je zobrazená, mali by ste sa skontaktovať so svojím mobilným operátorom.

Ak si aj nezrovnalosti na výpise od mobilného operátora nevšimnete alebo sa pošta niekde „stratí“, po pár dňoch od dátumu, keď spoločnosť neeviduje zaplatenie faktúry, dostanete cez mobil esemesku. Dokazovanie, že ste účet zaplatili, je potom na vás.

Doklady na výpočet dôchodku

Aj keď si myslíte, že váš dôchodok je ešte ďaleko, doklady, ktoré raz budete potrebovať na jeho výpočet, si treba odkladať dlhé roky vopred. Vaše odpracované roky by mala zaznamenať Sociálna poisťovňa, ale často sa stáva, že prejdete množstvom zamestnaní, občas nejaký doklad stratíte, občas niektorý zamestnávateľ zanikne.

Spätne sa potvrdenia o tom, koľko ste kde odpracovali rokov, získavajú veľmi ťažko. Doklady potrebné k dôchodku by ste preto nemali vyhodiť nikdy.

Pri preukazovaní doby potrebnej na vznik nároku na starobný, invalidný dôchodok alebo aj iný druh dôchodku, budete potrebovať najmä pracovnú zmluvu, zápočtový list od zamestnávateľa, ale aj maturitné vysvedčenie či výučný list.

Do obdobia dôchodkového poistenia sa vám totiž zarátavajú nielen všetky doby zamestnania, ak sú, pravda, zaznamenané v evidencii Sociálnej poisťovne alebo ich viete iným hodnoverným dokladom preukázať, ale aj takzvané náhradné doby, medzi ktoré patrí vojenská služba, materská dovolenka, ale aj doba štúdia, získaná od 1. septembra toho roku, v ktorom ste skončili povinnú školskú dochádzku.

Do dôchodku sa zarátava doba návštevy strednej školy, stredného odborného učilišťa, vysokej školy, nadstavbového štúdia. Ale pozor! Doba štúdia sa automaticky započítava do odpracovaných rokov len do 31. decembra 2003, dokedy platil zákon o sociálnom zabezpečení.

Od 1. januára 2004, odkedy sa uplatňuje zákon o sociálnom poistení, došlo k zmene. Od januára 2004, keď ste študentom a chcete, aby sa vám doba štúdia započítala do dôchodku, musíte sa prihlásiť do Sociálnej poisťovne a platiť dôchodkové poistenie.

Dôležité sú aj všetky doklady o absolvovaní základnej vojenskej služby. Najmä pre ženy sú zasa dôležité rozhodnutia zo súdu s vyznačenou doložkou právoplatnosti vtedy, ak bolo dieťa pri rozvode zverené rozhodnutím súdu do starostlivosti len jednému z rodičov alebo ak bolo zverené do pestúnskej starostlivosti, prípadne osvojené.

Ak vám doklady chýbajú

Občas sa môže stať, že vám niektorý dôležitý doklad či potvrdenie chýbajú. Buď sa niekde zapatrošili, napríklad pri sťahovaní, alebo ich jednoducho neviete nájsť. Ako treba v takom prípade postupovať?

Ak ide o doklad o vzdelaní, v prvom rade by ste sa mali obrátiť na školu, na ktorej ste študovali. Potvrdenie o vzdelaní, kópiu vysvedčenia či diplomu vydáva vždy tá škola, ktorej je žiadateľ absolventom.

Za školské vysvedčenia, doklady o školskej dochádzke, skončenom vzdelaní či vyučení sa platí správny poplatok. Doklad o uznaní štúdia v zahraničí vydáva ministerstvo školstva – Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní. O vyhotovenie kópie matričných dokladov, teda kópie rodného, sobášneho či úmrtného listu, treba vždy žiadať ten matričný úrad, na ktorom je matričná udalosť zapísaná.

Vojenská knižka sa zasa pri vyradení z evidencie odovzdáva príslušnej vojenskej správe, preto napríklad pri podaní žiadosti o dôchodok stačí potvrdenie príslušnej vojenskej správy, ktorá vydala povolávací rozkaz, odkedy a dokedy žiadateľ o dôchodok absolvoval vojenskú službu a cvičenia. Ak také potvrdenie nemá, môže si ho vyžiadať z vojenského archívu.

A ak vám chýba rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti, môžete sa obrátiť buď na okresný súd, ktorý ho vydal, alebo na štátny archív, ktorý rozhodnutia súdu archivuje. Vždy si možno poradiť a potrebné doklady zohnať. Ak si ich však starostlivo odkladáte, po úradoch sa potom nabeháte menej.

Zdroj :19.2.2008, Profit

24. 2. 2009

Trojročnú Aničku zneužíval jej vlastný otec.(stalo sa v Náne)

24.2.2009 - 19:37:00 | joj.sk/TV JOJ, Drahu Dobrovicsová

Osem rokov si 47-ročný Arpád odsedel v base za zneužívanie malého dievčatka. Po opustení brány väznice sa zoznámil s Anitou, s ktorou pred troma rokmi splodili dcérku Aničku. Hoci jej mama vedela, s kým žije, do posledných chvíľ verila, že Arpádovi väzenie a psychyatrická liečba pomohli. Všetko sa však náhle zmenilo. Jeho dcérka sa sťažuje, že ju po hre s otcom bolí v rozkroku.

Matka Anita so zneužívanou dcérkou Aničkou Foto: TV JOJ

Anita neche svojho muža už ani vidieť. Len prednedávnom totiž jej dcérka ukázala susede ako sa s otcom hrajú a čo s ňou robí. Duchaprítomná suseda zašla okamžite za starostkou.

Tá poprosila riaditeľku miestnej škôlky, aby sa len s trojročnou Aničkou porozprávala. Učiteľka neverila vlastným očiam, keď si príbeh dievčatka vypočula priamo z jej úst. „Myslela si, že v každej rodine to tak beží, preto sa nesťažovala a ani nič sme na nej nespozorovali,“ hovorí šokovaná riaditeľka škôlky.

Potom už udalosti nabrali rýchli spád. Starostka sa obrátila na políciu a tá začala okamžite konať. Dievčatko aj policajtom ochotne ukázalo na bábike, čo s ňou jej otecko vyvádzal.

Vyšetrovateľ už obvinil 47-ročného Arpáda zo zločinu sexuálneho zneužívania, za ktorý mu hrozí 7 až 12 ročné väzenie.

Na prípade je však zarážajúci postoj detského lekára, ktorého matka Anita s dcérkou navštívili ešte 2. februára. Hoci sa Anička sťažovala na bolesti, lekár o tom už nikoho ďalej neinformoval. Detský lekár údajne nezistil vonkajšie znaky násilia, preto ich poslal k miestnemu gynekológovi a ten ďalej do Nových Zámkov k detskému gynekológovi. Tam sa už nedostali, keďže vraj nemali peniaze na autobus, a tak sa celý prípad prevalil až teraz.

Mi lesz a nánai kaszárnyával?

Az Újszó mai azaz 2009,február 24 -én közölt cikke : Nána. A kormány egy tavaly december 3-án hozott határozatának értelmében a falu nem kaphatja meg az ingatlant.
GULYÁS ZSUZSANNA írta. A Párkány melletti Nána község határában álló egykori kaszárnya épületével kapcsolatban az elmúlt években már több elképzelés született. A régió vállalkozói közül sokan pár hónapja még elképzelhetőnek tartották, hogy logisztikai központként vagy raktárként működjön, de a kormányhivatal döntése alapján ez a közeljövőben nem valósulhat meg. „2006-ban az előző kormány honvédelmi minisztériuma felesleges vagyonként felajánlotta az épületet a falunak, de a kormányváltás után leállították a folyamatot. A választások után már csak kormányzati döntés alapján kaphatta volna meg a falu az ingatlant, de sajnos a kormány egy tavaly december 3-án hozott határozatában nem hagyta jóvá az átutalást. Mivel erről hivatalos értesítést még nem kaptunk, nem tudjuk, mi lesz az egykori kaszárnya sorsa. A közel 3,9 millió euróra (118 millió korona) felértékelt épület így jelenleg kihasználatlanul áll” – tájékoztatta lapunkat Matuska Zsuzsanna, Nána polgármestere.

Ugyancsak kérdéses, mi lesz azzal a kastélyépülettel, amely egykor az állami birtok tulajdonát képezte, és felszámolása után egy magánvállakozó tulajdonába került. „A falu is részt vett az árverésen, de nem sikerült előteremtenünk a szükséges pénzt, így a kastély magánkézbe került. Egyelőre nem tudjuk, mi az új tulajdonos elképzelése. Mi a helyi autókempinggel összekapcsolva üdülőközpont kialakítást terveztük ide, ami nyilván sok turistát vonzott volna a községbe. Ennek ellenére bízom abban, hogy valamilyen formában sikerül együttműködnünk a jelenlegi tulajdonossal, aki egy helyi vállalkozó. Optimista vagyok, mert a nánai magánvállalkozók közül eddig is ő támogatta leginkább a falut” – árulta el a polgármester. – Az állami birtok ügye azonban még nincs lezárva, hiszen közel 200 ezer euróval (6 millió korona) tartoznak a falunak. Azt hiszem, ezt a pénzt nehezen fogjuk behajtani. Az adós után nem maradt sem épület, sem földterület, amivel kárpótolhatná a falut” – tette hozzá Matuska.

Ennyi az Ujszó cikke. (nem kommentálom T.K.)

Matuska Zsuzsától meg kell kérdezni hogy a 2009 január 26.-án, az önkormányzati ülésen miért nem volt megszavazva Farkas Iván képviselő úr javaslatára a petíció , laktanya megszerzése érdekében ,az általam kidolgozott írásbeli javaslat alapján ?Javaslat megtekinthető Matuska Zsuzsánál,Farkas Ivánnal és nálam .

Ez kötelessége lett volna az önkormányzatnak :

  • a 357/2004 , 369/1990 -es törvények alapján ,
  • a szlovák alkotmány alapján
  • és nem utolsó sorban a polgármesteri és a képviselő testület letett eskü alapján- a falu érdekében !!!!!!!
Ki merem jelenteni hogy ezért nem Matuska Zsuzsa a felelős a bűnös, hanem az "okos" képviselő testület teljes mértékben, akik az alapvető kötelességeit totál nem ismerik de ez a tény már sokszor be lett bizonýtva !!!

23. 2. 2009

Novela zákona o ochrane nefajčiarov.

Poslanci Národnej rady SR schválili návrh novely zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorým sa mení zákon o ochrane nefajčiarov.

Cieľom schválenej novely zákona je vo všeobecnosti znížiť ponuku tabakových výrobkoch rozšírením okruhu miest, kde bude platiť zákaz predaja tabakových výrobkov. Cigarety bude zakázané predávať na všetkých predajných miestach v školách, študentských domovoch a detských ihriskách. Nemenej dôležitou oblasťou regulácie je predaj tabakových výrobkov mladým ľuďom do 18 rokov s cieľom dôslednej kontroly veku kupujúceho. V súvislosti s tým bolo navrhnuté a schválené v časti o zákaze predaja tabakových výrobkov zákaz predaja prostredníctvom automatov. Dodržiavanie zákona v oblasti predaja bude naďalej kontrolovať Slovenská obchodná inšpekcia. Podnikatelia, ktorí predajú cigarety neplnoletým, sa budú vystavovať možnej sankcii 3319 eur.

Oblasť ochrany nefajčiarov v reštauráciách a baroch je jednou z najcitlivejšie vnímaných oblastí zo strany verejnosti. Preto účelom je znižovanie dopytu po tabakových výrobkoch cestou obmedzovania až zákazu fajčenia na verejných miestach. Novela rozšírila okruh miest, kde platí zákaz fajčenia- v zariadeniach spoločného stravovania, v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo, úradných budovách, divadlách, kinách, obchodoch, výstaviskách, múzeách a v areáloch zdravotníckych zariadení. Z domácich i európskych prieskumov verejnej mienky vyplýva skutočnosť, že viac ako 70 % občanov Slovenskej republiky by prijalo úplný zákaz fajčenia na verejných miestach.

Novela obsahuje ustanovenie, ktoré zakazuje fajčenie v zariadeniach spoločného stravovania okrem tých zariadení, ktoré majú stavebne oddelenú časť pre fajčiarov od časti pre nefajčiarov a časť pre nefajčiarov tvorí plochu minimálne 50 % z plochy zariadenia a je pri vstupe do zariadenia. Zákon neukladá však povinnosť všetkým prevádzkovateľom takýchto zariadení stavebne oddeliť plochu zariadenia. Ide o možnosť voľby z dvoch alternatív a to, že zariadenie spoločného stravovania bude čisto nefajčiarske zariadenie alebo zabezpečí stavebne oddelenú časť pre fajčiarov. V prípade, že sa majitelia nerozhodnú pre stavebné úpravy, musia zaviesť v takýchto zariadeniach úplný zákaz fajčenia. Za nedodržanie týchto ustanovení hrozí sankcia do výšky 3319 eur alebo zákaz činnosti. Stavebné úpravy musia stihnúť do 1. septembra 2009.

Doterajšie znenie zákona sa teda značne rozšírilo, čo má prispieť k ešte väčšej ochrane nefajčiarov. Novela bude účinná od 1. apríla.

Zdroj: www.rokovania.sk, www.nrsr.sk

Vymáhanie výživného pomocou zadržania vodičského preukazu

Neplatiči výživného môžu od 1. apríla prísť o vodičský preukaz.(aktuálne a je dobré vedieť)

Problémy s vymáhaním výživného na Slovensku sú značné, pričom ich trend je stúpajúci. Každý rok polícia vyšetruje a dokumentuje viac ako osemtisíc prípadov zanedbania povinnej výživy – t.j. neplatenie výživného. Početnosť prípadov dokumentujú aj súdni exekútori, ktorí neraz pracne s administratívou a časovou náročnosťou zisťujú majetok a majetkové práva povinného s cieľom uspokojiť pohľadávku na zročné výživné ako aj bežné výživné.

Schválená novela zákona má za cieľ zrýchliť a zefektívniť vymoženie výživného súdnym exekútorom v prípade, ak povinný je vodič motorového vozidla – čo je dnes početná množina občanov. Podľa platného práva exekútor na vymoženie výživného môže uplatniť všetky spôsoby vykonania exekúcie uvedené v § 63 zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) (sú to: zrážka zo mzdy a z iných príjmov, prikázanie pohľadávky, predaj hnuteľných vecí, predaj cenných papierov, predaj nehnuteľnosti, predaj podniku). Predložený legislatívny návrh paletu v zákone stanovených spôsobov vykonania exekúcie rozširuje o ďalší spôsob - o príkaz na zadržanie vodičského preukazu. Exekútor po prijatí tohto legislatívneho návrhu môže v zmysle § 179a vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu tomu, kto si neplní výživné stanovené právoplatným a vykonateľným rozhodnutím súdu.

„Schválená novela zákona umožňuje zadržať vodičský preukaz všetkým neplatičom výživného bez výnimky, teda aj vodičom profesionálom," vyhlásila to K. Tóthová ako jedna z predkladateľov návrhu zákona.

Vodičský preukaz zadrží orgán Policajného zboru, ktorý preukaz vydal na základe doručeného exekučného príkazu (poprípade poverený policajt). Ak pominú dôvodu exekúcie – t.j. povinný uhradí podlžnosť na výživnom ako aj trovy exekúcie, exekútor bezodkladne vydá preukaz na vrátenie vodičského preukazu.

zdroj:www.nrsr.sk

11. 2. 2009

Aktuálne -Koľko stojí platba kartou v obchode ?

Banky si za každú platbu účtujú od nula do 15 centov.

Namiesto ťažkých mincí noste v peňaženkách platobné karty. Takto sa snažia banky navnadiť klientov, aby pri platení viac používali platobné karty. Platba klasickou debetnou kartou však väčšinou nie je zadarmo.

Priamo v balíku služieb má zahrnuté všetky poplatky spojené s platením kartou päť bánk. V ostatných bankách majú klienti predplatený len istý počet týchto operácií alebo musia platiť za všetky.

Najviac si za každú platbu kartou pýta VÚB banka. Za každé použitie karty v platobnom terminále klient zaplatí 15 centov. Keďže VÚB ponúka flexibilný balík, ktorý si klient môže sám poskladať zo služieb, ktoré potrebuje, môže si do neho zvoliť mesačne štyri platby kartou zadarmo.

Podrobnejší prehľad o jednotlivých bankách nájdete >>>>> TU !

[ Zdroj:11.2.2009, eTREND ]

4. 2. 2009

Zákon o cestnej premávke - stručne.

Dňa 16. januára 2009 bol v Zbierke zákonov SR čiastka č. 4 uverejnený zákon č.8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov( účinnosť od 1. februára 2009).

Niektoré zmeny zavedené týmto zákonom:

  • znižuje sa rýchlosť jazdy vozidiel v obci zo 60 km/h na 50 km/h. Maximálna rýchlosť jazdy na diaľnici pre osobné vozidlá sa ustanovuje na 130 km/h. Na diaľnici je najnižšia dovolená rýchlosť 80 km/h s výnimkou prejazdu diaľnice cez obec, kde sa ustanovuje rýchlosť najmenej 65 km/h,
  • zákon ukladá povinnosť používať pri jazde na bicykli mimo obce ochrannú prilbu, pričom vo vzťahu k osobám mladším ako 15 rokov sa táto povinnosť navrhuje aj v obci,
  • ustanovuje povinnosť používať na vozidlách pneumatiky so zimným dezénom, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy a u vybraných nákladných vozidiel aj v období od 15. novembra do 31. marca,
  • novo sa ustanovuje zákaz používania zariadení, ktoré umožňujú odhaliť technické prostriedky na meranie rýchlosti jazdy vozidiel,
  • upravuje sa okruh dôvodov na zadržanie vodičského preukaz tak, aby vodičský preukaz mohol policajt zadržať vždy, ak možno za také porušenie pravidiel cestnej premávky uložiť zákaz činnosti,
  • rozširujú sa dôvody, kedy možno rozhodnúť o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti alebo psychickej spôsobilosti a preskúšaní odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla,
  • zákon mení a dopĺňa okrem iných aj zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, v ktorom sa sprísňuje postih za spáchanie najzávažnejších priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, najmä za jazdu pod vplyvom alkoholu, resp. spôsobenie dopravnej nehody

Vybrané súvisiace predpisy a nové konsolidované znenia (prístupné na www.zbierka.sk ):

  • Vyhláška č.9/2009 Z.z. Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov
  • Zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov
  • Zákon č.564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov

Milyen szociális változások várhatók a 2009-es évben?

(lehet hogy nem olvasták,nem hallottak róla) Új év – új előírások, nagy változások. Általában minden esztendő elejére időzítenek ilyen-olyan módosításokat. Nem „lóg ki a sorból” 2009 sem. ÚJ SZÓ ÖSSZEFOGLALÓ : Az alábbiakban a szociális szférában várható újdonságokat foglaljuk össze: írunk a gyermekgondozási díjról, a családi pótlék emelkedéséről, valamint arról, hogyan emelkednek a nyugdíjak. Gyermekgondozási díj Januártól új családtámogatási formát vezetnek be, mégpedig a gyermekgondozási díjat. Erre azok a szülők jogosultak, akik gyermekük hároméves kora előtt (vagy az egészségkárosodott gyermek hatéves kora előtt) visszatérnek munkahelyükre, esetleg más módon munkát vállalnak, s a gyermeket más személy vagy valamilyen intézmény felügyeletére bízzák. Az összeg elérheti a mindenkori gyermekgondozási segély teljes összegét. 2009 januárjától ez 158,7 euró (4780 korona). Ennek azonban feltételei vannak. A szülőnek az illetékes szociális hivatalban ki kell mutatnia a „gyermekre fordított költségeket”. Ha ezt nem teszi meg, akkor a gyermekgondozási díj a gyesnek csak a 25 százaléka, azaz januártól 39,67 euró (1195 korona ). A szülő akkor is megkapja a teljes összeget, ha a háromévesnél fiatalabb gyermek felügyeletét a nagyanyára vagy más rokonra bízza, de csak akkor, ha a felügyeletet vállaló személynek erre kiadott engedélye van. Ha tehát a gyermekre vigyázó személy nem egyéni vállalkozó, akkor a díj a gyesnek csak az egynegyede. Tehát ahhoz, hogy a szülő jogosult legyen a teljes összegre, a nagyszülő kénytelen kiváltani az iparengedélyt, s vállalnia kell az ezzel járó összes kötelezettséget (adóbevallás készítése, járulékelvonások fizetése). Az új családtámogatási forma elsősorban azoknak a szülőknek előnyös, akik háromévesnél fiatalabb gyermeküket állami óvodában, bölcsődében helyezik el. Nekik ugyanis eddig nem járt ilyen díj. Januártól viszont jogosultak a bevezetendő új támogatásra. A törvény választási lehetőséget ad a szülőnek: vagy a gyermekgondozási segélyt kapja, vagy a gyermekgondozási díjat. A szülő maga dönthet, s akár „visszakozhat” is. Vagyis ha úgy dönt, a díjra tart igényt, majd kiderül, hogy ez számára mégsem jó megoldás, visszatérhet a gyeshez. Az a szülő, akinek már most, tehát 2008. december 31-e előtt is jár a gyermekgondozási segély, januártól ezt továbbra is kaphatja, számára tehát semmi nem változik. Kivétel az az eset, ha a gyermeket állami óvodába íratja – ebben az esetben a gyes folyósítását leállítják, ám helyette a szülő kérvényezheti az új gyermekgondozási díjat az illetékes munka-, szociális és családügyi hivatalban. A szociális minisztérium szerint az új családtámogatási forma legnagyobb hozadéka, hogy a támogatás minden gyermek után jár. Vagyis ha a szülő egyszerre két-három, háromévesnél fiatalabb gyermeket nevel, mindegyik után kapja a díjat. A segély viszont nem függ a gyermekek számától, tehát ha a szülő több, háromévesnél fiatalabb, esetleg több hatévesnél fiatalabb egészségkárosodott gyermeket nevel, akkor is csak egy segélyre jogosult. Családtámogatások Januártól emelkedik a családi pótlék, illetve a második és harmadik gyermeknek is folyósítják az egyszeri, 829,85 eurót (25 ezer korona). A gyermek születésekor járó támogatás 678,48 euró (20 440) korona, ehhez számolják hozzá a minden gyermek világra jöttekor alanyi jogon járó támogatást, az ún. kocsipénzt, a 151,36 eurót (4560 korona). A Fico-kormány által elfogadott törvény alapján 2007 januárjától az elsőszülöttek 11 ezer koronát (365,13 euró) kaptak, idén januártól ez a támogatás 25 ezer koronára (829,85 euró) emelkedett. Az állami juttatások kifizetése évente nagyjából félmilliárd koronába kerül. A szociális minisztérium arra számít, hogy 18 ezer második és 6200 harmadik gyermek esetében kell folyósítani a támogatást. Ahhoz, hogy a szülők megkaphassák az állami juttatást, az újszülöttnek legalább 28 napot kell megélnie. Feltétel az is, hogy a korábban született gyermek(ek) nem nevelkedhet(nek) gyermekotthonokban. Ezzel a kikötéssel akarják megakadályozni, hogy visszaéljenek a juttatással. Az állami hivatalok szigorúbban ellenőrzik azokat az eseteket is, amikor az idősebb gyermekeknek járó juttatásokat a szülő helyett a község veszi fel. Ez olyankor történik, amikor a szülők nem a gyermekekre költik a támogatást, illetve nem ügyelnek arra, hogy rendszeresen járjanak iskolába. Ilyen esetekben az egyszeri támogatást is a község kapja meg, így biztosított, hogy az újszülöttre fordítják az állami juttatást. A pótszülőknek nem jár ez a támogatás. A módosított törvény értelmében januártól a családi pótlék is emelkedik, amely legutoljára 2004-ben nőtt. A jövő évtől tehát 3,33 euróval, azaz 100 koronával magasabb ez a juttatás, vagyis 21,24 euró (640 korona) lesz az eddigi 540 korona (17,92 euró) helyett. Újdonság, hogy ezentúl minden évben valorizálják az összeget, mégpedig a mindenkori létminimum változásától függően. Nyugdíjak Január elsején nőnek az időskori járadékok. A szociális biztosításról szóló törvény módosítása lényegében „előrehozta” a nyugdíjemelést – a járadékok eddig mindig júliustól nőttek, a jövő évtől azonban már az esztendő elején emelkednek. A szociális minisztérium indoklása szerint ezzel akarják mérsékelni az euró bevezetéséből adódó esetleges áremelkedések negatív hatását. A nyugdíjak 6,95 százalékkal növekednek, az átlagjáradék így 21,71 euróval (654 korona) lesz magasabb. Az emelés mindenkit érint, azokat is, akiknek a jövő évben ítélik meg a nyugdíjukat, s vonatkozik az öregségi, a korkedvezményes, a rokkantsági, az özvegyi nyugdíjakra, valamint az árvasági járadékokra is. Azoknak, akik még 1988 októbere előtt mentek nyugdíjba, 26,56 euróval (800 korona) lesz magasabb a járadékuk januártól, s többet kapnak azok is, akiknek esetében az állam két-három évvel ezelőtt elutasította a valorizálást, éspedig azzal az indoklással, hogy túl magas a nyugdíjuk. További változás a törvényben, hogy évente egyszer díjmentesen magán-nyugdíjbiztosítót válthatunk. Ennél gyakrabban is változtathatunk magánpénztárat, de csak 16 euróért. Eddig csak kétévenként léphettünk át más biztosítóba, s az 500 koronába (16,60 euró) került. Ösztönző támogatás Az anyagi szükséghelyzetről szóló törvény módosító javaslata alapján 2009 januárjától megszűnik a jelenleg tanulmányi átlag alapján járó, ún. motivációs ösztöndíj. Ez most a szociálisan hátrányos helyzetben lévő gyermekek szüleinek jár – olyan tanulóknak, akik elérnek bizonyos tanulmányi átlagot – 1,5-ös átlagig 500 korona (16,6 euró), 1,5 és 2,5-ös átlag között 300 korona (9,95 euró), 2,5-ös átlag fölött pedig 200 korona (6,64 euró) járt. Ez tehát megszűnik, helyette az állam tanulmányi átlagtól függően minden rászoruló családnak nyújt havi 16,6 euró (500 korona) támogatást, abban az esetben, ha a gyermek rendszeresen jár iskolába. A tárca indoklása szerint ezzel ki lehetne védeni azt a negatív jelenséget, hogy – főleg a roma gyerekeket – a szülők gyakran csak azért adják speciális iskolába, mert ott egyszerűbb jobb jegyeket szerezni.