


Informácie, zaujímavosti nielen o Náne,nezabudni len nevedomých sa dá manipulovať.Információk, érdekességek nem csak Nánáról,ne feledd csak a tudatlant lehet manipulálni !!!
Iný príklad z obce Nána. Tieto kasárne boli tiež na zozname, mali sa darovať obci, lenže v nasledujúcej etape. Predchádzajúca vláda ale ukončila svoje účinkovanie skôr, nedokončila štvorročné volebné obdobie, minister obrany už nestihol darovať ďalšie budovy v správe Ministerstva obrany ďalším obciam a mestám. Tento proces sa za posledné dva roky zastavil. Terajšia vláda a minister obrany sa po voľbách sa chopili iného riešenia. Oni chcú majetky predať. A to na základe poslaneckej novelizácie zákona. Napriek tomu, že samospráva obce Nána viackrát prejavila záujem o prevzatie prebytočného majetku v správe Ministerstva obrany, dokonca predložili ministrovi zámer na ďalšie využitie majetku dokazujúc, že majú čistý úmysel. Päť rokov nevyužité budovy mohli slúžiť na rozvoj obce. Nemajú šancu na základe tejto novely sa obec dostane mimo hry. Nie je teda pravda, čím sa odôvodňuje potreba tejto novely, že obce a mestá nemajú záujem o majetok v správe Ministerstva obrany. Pričom osud nánanských kasární je zaujímavý. Kasárne v obci Nána sa postavili za prvej republiky pre potrebu Armády Československej republiky na začiatku tridsiatich rokov minulého storočia. V roku 1939 sa do kasární nasťahovali vojaci Maďarskej armády. V roku 1946 sa stali domovom vojska Československej ľudovej armády. Len do roku 1968 bol v tomto roku ich z tadiaľ vysťahovali, nasťahovali sa tam vojaci Červenej armády v rámci internacionálnej pomoci. Vraj, dočasne. Dočasne tam zostali do roku 1991. Po tomto roku sa tam nasťahovali vojaci Československej armády a v roku 1993 vojaci ozbrojených síl Slovenskej republiky. Zostali tam do roku 2003. Tieto neskutočné zmeny nastali za púhych 80 rokov.
Napĺňanie štátnej kasy bude pochybné, lebo ak nebude záujem, správca štátneho majetku bude môcť znížiť cenu na 30 % -nú úroveň. Čiže, nehnuteľný majetok sa predá za babku, čo by zrejme samospráva neurobila. Čo je ale najviac zarážajúce je skutočnosť, že táto novela zákona o prevode nehnuteľného majetku vo vlastníctve Slovenskej republiky sa robí formou poslaneckého návrhu. Páni poslanci, nemáte asi čisté svedomie. Takýto zákon sa má novelizovať riadnou iniciatívou ministerstva a vlády, lebo sa bytostne týka majetku štátu. Nedeje sa tak, lebo vy, páni poslanci a možno že aj kompetentnejší od vás chcete obísť pripomienkovacie konanie. Pripomienkovacie konanie by mohlo predĺžiť legislatívny proces, ale najmä by nastali závažné pripomienky zo strany Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest a iných združených organizácií. A vy veľmi dobre viete, páni poslanci, že s primátormi a starostami nie je výhodné pohádať sa. Vy to chcete obísť, chcete to vyriešiť elegantnejšie. Pod kobercom. Navrhujete ponukové konanie v šiestich fázach. V prvej to ponúknete inej štátnej rozpočtovej alebo príspevkovej organizácii. Ak neprejaví záujem, ponúknete majetok na odpredaj v osobitnom ponukovom konaní za odplatu za primeranú cenu. Ak cena nebude primeraná, tak znížite cenu najprv na 50 %, potom v ďalšom kole o 70 %. Ak sa majetok nepredá, ponúknete obci na území ktorej sa majetok nachádza vo forme daru. Ak obec neprejaví záujem, tak ponúknete vyššiemu územnému celku vo forme daru. Pýtam sa páni poslanci, nebolo by korektné v druhej a tretej fáze to ponúknuť obci a následne vyššiemu územnému celku? Ak neprejavia záujem, tak to následne ponúknuť na predaj. Čiže, obrátiť poradie.
Totiž obce mali záujem aj za posledné dva roky, ministerstvo a vláda ale nenapĺňala ustanovenia zákona 172 /2004 Z. z. Dva roky podržala pripravené darovacie zmluvy predchádzajúcim vedením ministerstva, len aby obce a mestá neboli uprednostnené. Podľa vás to bude lepšie, hospodárnejšie, ak sa majetok predá za babku. Za 30 %-nú cenu. Páni poslanci, vysvetlite to primátorom a starostom, vysvetlite to Združeniu miest a obcí Slovenska a Únii miest. Ďakujem pekne. (Potlesk).
J. Baška, minister obrany SR - reagoval na vystúpenie p.Farkasa nasledovne- "úryvok" :Čo sa týka pána poslanca Farkasa, spomínal tam nejaké kasárne Nána. Aj v tejto novele zákona sú prechodné ustanovenia, ktoré hovoria, že všetky majetky, ktoré sú do 1. novembra, do 1. novembra sa ide podľa starého zákona, čiže to znamená, že všetky, je asi 19 takýchto prípadov ešte, budeme musieť riešiť podľa tohto znenia. Čiže ten majetok, všetkých týchto 19 prípadov bude musieť ísť do vlády, o ktorých vláda rozhodne, či to pôjde na samosprávu miest a obcí, alebo to nepôjde na samosprávu miest a obcí. Je pravda to, čo povedala pani poslankyňa Sabolová včera a to som veľmi rád, že to tu zaznelo, nemôžeme predsa vedieť, tie kasárne sú v jednotlivých mestách, mestách a obciach alebo v ich katastroch, kde sme nemohli vedieť, že bude primátor či už z opozície alebo z koalície. Čiže žiadnym spôsobom nemôžeme hovoriť, že sa to dáva buď koaličným, buď primátorom alebo starostom z koalície, alebo primátorom alebo starostom z opozície. Máme rôzne prípady z minulosti, kde to bolo dávané aj koaličným, aj opozičným príslušníkom.
(zdroj :www.nrsr.sk)
Čo povedať záverom: verím,že kasárne dostane obec, je to len otázka času.Po konzultáciách s určitými osobami to môžem aj časovo označiť bude to pravdepodobne do konca marca 2009 určite prejednané vo vláde SR.
Teda je najvyšší čas sa tomu venovať,roboty bude dosť,týmto prosím zdvorilo poslancov obce Nána,
aby v maximálnej miere pomohli starostke v tejto práci (priznám sa mám dojem ,že sa toho troška bojí,ale sa tomu ani nečudujem)
B variáció:
Feltételezzük hogy a laktanya nem lesz a falu tulajdona, a honvédelmi minisztérium eladja, mindegy kinek, vállalatnak, vállalkozóknak.
Milyen szituáció jöhet ebben az esetben számításba (a bevétel szempontjából), mit várhat a falu, alternatívák :
csinál lakásokat és bérbe adja a biztos bevétel az őt illeti nem a falut
létesít valamilyen szolgáltatást ami a faluban nincs
valamilyen ipari tevékenységet, üzemet hoz létre, és alkalmaz egy pár embert, csökkenti a munkanélküliséget
a tornatermet kiadja bérbe
ipari parkot létesít
és sok minden mást, de a lényeg hogy ebből a nyereségekből a falu nem fog részesülni csak az adó lesz a falu költségvetésének része ami édes kevés lesz., de hát a kis hal is hal nem igaz.
Csak ennyit akartam tudomásukra hozni tisztelt lakosság, hogy milyen összefüggések vannak a laktanyával és a falu bevétele között, más szóval mivel lesz a falu megkárosítva, sajnos.
Kérem gondolkozzanak el rajta!
Befejezésül csak annyit szeretnék mondani hogy, ismerve bizonyos tényeket, nekem úgy mutatkoznak a dolgok hogy itt valakik nagyot mulasztottak ,és ez már büntetendő. Ezért kötelességemnek tartom indítványozni egy büntető eljárást ismeretlen tettes ellen,hogy ebben az esetben bűntény történt – az erre illetékesek ezt majd kivizsgálják.
( amit mástól nem tud meg a tisztelt lakos, választó polgár,és ahogy meg ígértem,folytatom.)
Mint ismeretes, minden költségvetésnek alapjában véve két oldala van .Az egyik a bevétel, másik a kiadás.Egy régebbi bejegyzésemben (11.4.2008) röviden elemeztem, hogy miért fontos növelni a lakosság létszámát a költségvetésre való tekintettel, mármint a bevételi részére ( jövedelem adóból részesedés) mint állami támogatás.Most szeretném elmagyarázni miért ( lenne ,lett volna) fontos a laktanya a falunak a költségvetés azaz a bevétel szempontjából, tekintettel a tervezett beruházásokra és azoknak a pénzügyi fedezésére a falu gazdasági és szociális programja alapján. Gondolok itt elsősorban a csatornázás folytatására, tisztító berendezésre, a kempingre, az utak, járdák rekonstrukciójára stb. És persze az új munkahelyek biztosításával együttvéve. Meg sem említem a bankok feltételeit, az egyes kölcsönökkel kapcsolatban.
Jelenleg még nincs eldöntve a laktanya sorsa (Matuskánét idézve: „várunk a papírra”), így több variációk kell ismertetnem és elemeznem:
A variáció:
Feltételezzük hogy a laktanya a falu tulajdonába kerül a 172/2004 sz. törvény alapján- ingyen.
Milyen szituáció jöhet ebben az esetben számításba (a bevétel szempontjából), mit tehet a falu ilyenkor, alternatívák, javaslatok:
kiadja bérbe az egyes épületeket vállalkozóknak, cégeknek- ipari park létesítése céljából,stb. jelenlegi bérleti díjakról most nem beszélnék ( lényeg hogy nem kis összeg éves viszonylatban) és nem kell érte még a kis ujjukat se mozdítani senkinek. Természetesen mindent szerződésben, írásban lekötni a rezsi költségek térítését is beleértve. És még állami támogatást is kap az ipari park létesítésére a falu.
átalakít bizonyos épületeket bérházakra, így lesznek mondjuk 15-20 , 2 illetve 3 szobás lakások, fiataloknak, egyszóval érdeklődőknek. Más szóval növelem a lakosság létszámát és ismét azt kell hogy mondjam kap állami támogatást a lakások átalakítására.
egy szociális otthont rendez be valamelyik épületből idősebb állampolgárok részére
persze hogy ismét állami támogatással, ez most úgymond menő dolog kevés az ilyen otthon Szlovákiában.
orvosi rendelőt+patikát létesít és egyéb létesítményeket a falu szükségletei alapján stb. stb. lehetőségek még vannak bőven.
Még lehetne folyatni, de azt hiszem fölösleges, ebből amit leírtam meg lehetérteni a lényeget.
Mindez természetesen sok munkával jár kezdetben, utána megy minden magától és csak jön a pénz.Attól függ milyen alternatíva van alkalmazva. Ez természetesen az én véleményem, nem kötelező egyáltalán egyetérteni velem, a lehetőségek ebben a variációban még nincsenek kimerítve. Csak az illusztráció végett hoztam fel ezt a pár példát. És persze azért, hogy szerintem ettől a munkától „félt a nánai önkormányzat”, és ez az oka annak, hogy nem intézték hatékonyan a „papírokat” a laktanya körül. Ha nem így van, kérem szépen cáfolják meg ,bizonyítsák be hogy nincs igazam.
Az A variációt azzal fejezném be, hogy ezek az alternatívák, javaslatok évi viszonylatban (mivel jön jövőre az euró ) több százezerrel károsítja meg a falut, ezt ki merem jelenteni és gondolom nem kell még különösebben bebizonyítani részemről tisztelt lakosság, választó polgárok. Gondolkozzanak csak el rajta! NEM KÖTELEZŐ. A hozzászólásokat szívesen fogadom. Előre is köszönöm!
(To be continued...)
Pri rozhodovaní o prideľovaní dotácií obciam centrálnou verejnou mocou ide o rozhodovanie o tom, ktorá obec si bude môcť z dodatočných zdrojov opraviť školu, postaviť kanalizáciu alebo čističku, prípadne postaviť priemyselný park a usporiadať folklórny festival a pod. Politickou decentralizáciou sa preniesol tlak na zabezpečovanie verejných služieb na volených predstaviteľov obce, ktorých sľuby môže pomôcť napĺňať aj centrálna vláda. Záujem občanov a volených predstaviteľov obcí sa vo väčšine uvedených prípadov zhoduje – ide o záujem o znovuzvolenie a zvyšovanie blahobytu občanov obcí. Preto dopyt obcí po daných zdrojoch je vysoký aj po uskutočnení fiškálnej decentralizácie.
Platí však aj nasledovné: verejné zdroje sú obmedzené a v podstate väčšina obcí má záujem o dodatočné verejné zdroje. Keďže je dopyt väčší ako ponuka, o tom, kto príslušnú dotáciu získa, a kto nie, rozhoduje centrálny rozhodovateľ – decízor. Pred fiškálnou decentralizáciou sa prerozdeľovali aj podľa tzv. demižónovej metódy. Jednoducho povedané to, či obec dostala peniaze na čističku či opravu školy, záviselo do istej miery od toho, či poznali niekoho „hore“, kto o tom rozhodoval. Po fiškálnej decentralizácii sa priestor pre „demižónovú“ metódu rozhodovania o alokácii verejných zdrojov obmedzil, keďže miestne samosprávy získali podiel na dani z príjmov a nie sú už úplne odkázané na svojvôľu centrálnych decízorov. Potenciál pre stranícky klientelizmus tu však ostal.( viď predchádzajúce moje príspevky.)
Ale všimnite si vážení čitatelia pojem „získanie podielu na dani z príjmov „.
A to je dôvod tohto môjho príspevku :
Je to jednoduché však ? Myslím, že som to zrozumiteľne vysvetlil .
A takto pekne vysvetlím aj ďalšie záležitosti týkajúce sa obce (aj o kasárňach) ale ,všetko má svoj čas. Je to otázka pravdivých informácií a ochotu vysvetliť občanom záležitosti obce. Mimochodom internetová stránka obce má ďalší príspevok –všeobecné záväzné nariadenia obce-návrhy na rok 2009.Konečne voľačo,len tak ďalej ,návrhov som dal až až ,čo by všetko (malo),mohlo byť uverejnené.Veľká škoda ,že novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám nezakotvila "povinnosť "uverejnenia na internete informácie , tak ako to majú za povinnosť mestá .Obcí sa to žiaľ netýka.Len si to prečítajte,ak môžem doporučiť.